Hudba v našich životoch
Hudba je prítomná v živote každého človeka, bez ohľadu na kultúru, v ktorej vyrastá. Je to medzinárodná reč, ktorej každý rozumie a dokáže zaujať už aj tie najmenšie bábätká. Zdá sa, akoby hrala v živote človeka nejakú špeciálnu rolu, pretože už od narodenia ju so zaujatím počúvame.
Spev a jeho úloha v detskom vývoji
Nadčasovým a univerzálnym zvykom rodičov na celom svete je spev svojim deťom. Nielenže je to príjemný spôsob, ako stráviť čas spolu, ale má aj mnohé pozitívne účinky na rozvoj detí. Jedným z hlavných benefitov spievania deťom je jeho vplyv na jazykový vývoj. Melodické piesne a rýmy môžu pomôcť deťom s rozvíjaním slovnej zásoby a zlepšovaním výslovnosti. Navyše, spev môže byť užitočný pri učení sa nových vecí, pretože pomáha zapamätať si informácie a zlepšovať pamäť. „Malé deti majú rady, keď im spievate. Milujú krátke rytmické pesničky, v ktorých sa motívy stále opakujú,“ tvrdí Anne Bacus, psychologička a autorka kníh pre rodičov. Áno, je to tak.
Opakovanie ako kľúč k učeniu
Deťom sa naozaj páčia veci, ktoré sa opakujú. Aj keď Vám už “Kolo kolo mlynské” takpovediac lezie krkom Vaše dieťa sa pri tejto melódii napríklad nemôže prestať usmievať. Takýmto spôsobom sa deti učia nové slová, ktoré si ľahšie zapamätajú ak sa v piesni či riekanke stále opakujú.
Emocionálne pripútanie prostredníctvom spevu
Okrem jazykového rozvoja prispieva spev k emocionálnemu pripútaniu medzi rodičom a dieťaťom. Melódie a texty piesní môžu vytvárať pocity pokoja, bezpečia a blízkosti, čo je dôležité pre zdravý psychický vývoj detí. Spoločné spievanie môže posilniť vzájomný väzbu a vytvoriť špeciálne spoločné zážitky.
Fyzické výhody spievania
Výskumy ukazujú, že spev má aj fyzické výhody pre deti. Pomôžte svojim deťom hudbou a spevom pri pokojnom zaspávaní, čo môže podporiť zdravý spánok a uvoľnenie. Dieťa veľmi skoro, už okolo dvoch mesiacov veku, začína s rodičom komunikovať, keď mu spieva. Postupom času začne dieťatko kopírovať rytmus, výrazy tváre. Niektoré deti dokonca začínajú spievať skôr, ako hovoriť a sú schopné „zaspievať“ dlhšie časti rôznych piesní aj napriek tomu, že ešte vedia povedať len jedno, dve slová. Spievanie podporuje plynulosť pri produkcii zvuku, čo môže napríklad pomôcť deťom učiť sa jazyk.
Spievanie ako forma komunikácie
Majte na pamäti, že komunikácia je záležitosť dvoch strán. Ak spievate dieťaťu nahlas, je to oveľa efektívnejšie, než keď mu len pustíte CD, DVD alebo YouTube. Vy pri spievaní automaticky meníte, tempo, výšku tónov, podľa toho, čo dieťa potrebuje. Začnete napr. spievať vyšším tónom a rýchlejšie, ak dieťa potrebujete zaujať, udržať jeho pozornosť, alebo naopak pomalšie, ak sa dieťatko potrebuje upokojiť.
Začnite spievať svojim deťom
Ak teda ešte nezačali spievať svojim deťom, možno je čas začať. Nielenže to bude príjemný spôsob, ako stráviť čas spolu, ale prinesie to aj množstvo pozitívnych vplyvov na rozvoj vašich detí. Buďte teda kreatívni, skúšajte rôzne melódie a texty piesní a sledujte, ako spev pomáha vašim deťom rásť a rozvíjať sa.
Spev pre každého rodiča
Aj keď ste na základnej škole práve nevynikali na hudobnej výchove, nehanbite sa spievať svojim deťom. Spievanky, uspávanky a rôzne riekanky existujú už od nepamäti a mamičky tak svojim hlasom deti vedeli vždy utíšiť. Nemusíte byť však žiadna šansonierka aby ste to dokázali. Stačia jednoduché rýmovačky s opakujúcimi sa motívmi a Vášmu dieťaťu to nesmierne pomôže.
Nedokonalý spev je lepší než žiadny spev
Veľa rodičov hovorí, že nemôžu dieťatku spievať, pretože to nevedia, pretože spievajú falošne. To vôbec nevadí! Vašim cieľom predsa nie je vychovať doma speváka či speváčku. Dôležité je, že aj nedokonalým spevom viete odovzdať dieťatku všetko z vyššie uvedeného.